Rövid menstruációs ciklus veszélye

Rövid menstruációs ciklus veszélye

A ciklus egy olyan életjelenség, amit csak akkor tudatosít magában az ember, nő és férfi egyaránt, amikor gyereket szeretnénk, viszont valami közbeszól. Ezt megelőzően elenyésző figyelmet fordítunk az egészséges ciklusra, arra, hogy pontosan hány napos is valójában – kivételt képez ez alól, ha feltűnően ritkán, vagy feltűnően gyakran esik meg a menstruációs ciklus.

Mi az általános ciklus?

Rendszerint azért nehéz a menstruációval kalkulálni, mert „ahány ember, annyi féle”, mindenkié egy kicsit más és mindenki csak a sajátját ismeri „testközelből”. Azonban arról fennáll egy általános fogalom, hogy a tankönyvi ciklus 28 napig tart, ebből adódóan pedig logikusan pár nap elcsúszás fér bele, pluszba/mínuszba – ebben az értekezésben is maximum egy hét, amennyiben pedig ez az eltolódás gyakori vagy hosszabb, érdemes felkeresni egy nőgyógyászt, és egy teljes körű vizsgálatnak alávetni magunkat. Ilyen eset például az, akinek rendszeresen 36 vagy még több nap telik el a két ciklus között, esetleg három hetente menstruál, mert akkor valami nem működik jól.

A hosszú ciklus több mindenre utalhat, többek között felléphet a PCOS gyanúja, aminek egyik jellemzője, hogy a peteérés nehézkes, sokszor ki is marad. Na de mi a helyzet akkor, ha a ciklusunk egyértelműen túl rövid ciklus? Miért baj, ha a menstruációs folyamat túl gyakran esik meg?

Zavaró, de nem csak emiatt kell vele foglalkozni

A túl gyakran megeső menstruáció zavaró, rontja az életminőséget. A gyakori vérzés vérszegénységhez vezet, aminek fiataloknál egyik jele lehet az állandó fáradtság. Kamaszoknál ezért ezt mindig komolyan kell venni, szükség esetén gyermeknőgyógyászt felkeresni.

A nagy kérdés az, vajon mi számít túl gyakorinak?

A 24 nap például már bőven belül abba a kategóriába, ami már-már idegesítő lehet, de az a helyzet, hogy ez még nem feltétlenül számít kórosnak. Az ennél rövidebb ciklusok azonban problémásnak mutatkozhatnak, mert a rendellenes működés gyanúját igazolják.

Nem mennek végbe a folyamatok

Rövid ciklus esetében vagy a follikuláris, vagy a luteális fázis, esetleg mindkettő lerövidül, továbbá azt is számba kell vetni, hogy a peteérés teljesen kimarad.

Na és ez az a pont, ahol a teherbeesés akadályba ütközése felüti a fejét. Éppen ezért, ha egy nő azt veszi észre, hogy 24 napos a ciklusa – ami még átlagosan bele is fér a normálisba – az is lehet, hogy nincs jelentősége, de az is meglehet, hogy annak a jele, hogy a hormonális folyamatok nem mennek jól végbe a szervezetében.

Pár napig tartó menstruáció lehetséges okai

A rövid ciklus nem feltétlen egyenértékű a hétköznapokra elkönyvelt kényelmetlenséggel – mindenképpen kell neki figyelmet szentelni, pláne akkor, ha kilátásba kerül a családalapítás.

Beszéltünk a hosszabb és rövidebb ciklusokról, arról viszont még nem esett szó, milyen opcióval számoljunk, ha gyenge vérzést tapasztal az érintett hosszú távon. Számos ok állhat a probléma hátterében, ezért érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy mihamarabb fény derüljön a kiváltó okra.

Mindazonáltal a szigorú diéta, a stressz és a hormonális fogamzásgátlók szedése, vagy pont azoknak az elhagyása is kihatással lehet menstruációs ciklusra. Azonban, ha tartósan fennáll ez a helyzet, akkor a korábban javasolt eljárást szükséges meglépni – mielőbb fel kell keresni egy nőgyógyászt.

Mit jelent a gyenge menstruáció?

A gyenge vérzés definiálása fontos ahhoz, hogy be tudjuk kalkulálni, a mienk annak számít-e. Abban az esetben, amikor egy-két nap alatt véget ér a menstruáció, emellett a vérmennyisége igen kevés, az mindenképpen ebbe a kategóriába esik.

Hormonális fogamzásgátlók használata

Legyen szó tablettáról, hüvelygyűrűről vagy akár hormontartalmú spirálról és egyéb hormonális fogamzásgátló módszerről, bármelyik okozhat gyenge menstruációt. A használat megkezdése előtt érdemes felkeresni a nőgyógyászt, hogy teljes körű tájékoztatást kapjunk.

Ha elmarad az ovuláció

A rendszeresen vagy akár hosszú távon elmaradó ovuláció okozhatja a rövidebb ciklust. Ennek hátterében inzulinrezisztencia, a PCOS betegség, a pajzsmirigy zavarok, magas prolaktin szint, és még sok más állhat. Ezeknek kivizsgálásához pedig okvetlen szükséges egy szakember bevonása.

Ha közeleg a menopauza

A menopauza, azaz a változókor idején teljesen természetes folyamat, ha ezzel egyidejűleg gyengül a menstruáció is. Viszont a rendszeres kontroll minden életvitelben elhanyagolhatatlan.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük